Alanya – w dawnej Pamfilii

Alanyi jako ośrodka turystycznego w ostatniej dekadzie znacznie wzrosło. Stała się nie tylko centrum hotelowym o zasięgu regionalnym, mówi się otwarcie o międzynarodowym znaczeniu tego miejsca.

Alanya leży na Riwierze Tureckiej, najłatwiej ją zlokalizować jeśli podążamy trasą wiodącą wzdłuż wybrzeża na wschód od Antalyi. Podróż z Antalyi do Alanyi zajmuje około 2 godziny. Szacuje się, że liczba mieszkańców, która systematycznie wzrasta przekroczyła już ponad 100.000. W sezonie liczba ta ulega oczywiście zwielokrotnieniu.

Obecna nazwa miasta funkcjonuje dopiero od 1935 roku. Wtedy pierwszy prezydent Turcji – Mustafa Kemal Ataturk zdecydował o jej nadaniu. Wcześniej nazywane było Coracesium – jeszcze za czasów rzymskich. W okresie bizantyńskim Alanya została przemianowana na Kalonoros. Po grecku, w wolnym tłumaczeniu oznacza Piękną Górę. Gdy właścicielami stali się Turcy nastapiła kolejna zmiana i osada stała się Alaiyą. Gdy przybywali tutaj włoscy handlarze, okres przypadał na wiek XIII oraz XIV miasto nosiło nazwę Candeloro. Ilu władców – tyle zmian.

Obecnie Alanya jest najbardziej rozpoznawalną miejscowością wypoczynkową na Riwierze Tureckiej. Systematycznie się rozrasta, a jej odległe do tej pory dzielnice zaczynają leżeć coraz bliżej centrum. Dzięki temu lawinowo pojawiają się nowe hotele, motele i ośrodki wypoczynkowe.

Większość jest zlokalizowana przyplaży Kleopatry. To bardzo szeroki pas piaszczystej plaży pełen klubów i dyskotek. W centrum miasta osoby ceniące zakupy znajdą coś dla siebie. W zasadzie cała centralna część Alanyi przypomina wielkie targowisko. Sklepy nie są zaopatrzone w jeden rodzaj towaru, natomiast sprzedaje się w nich wszystko, od pamiątek po ubrania oraz biżuterię.

Do najwspanialszych zabytków architektonicznych miasta należy twierdza górująca nad miastem. Pochodzi z XIII wieku i została zbudowana za panowania Seldżuków. Nosi nazwę Alanya Kalesi i jest popularnym punktem widokowym udostępnionym zwiedzającym.

Dzięki dokonale rozwiniętym sportom wodnym Alanya jest wyjatkowym miejscem dla osób uprawiających tę dyscyplinę. W pobliżu znajdują się jaskinie, z których najbardziej znane noszą nazwę: Piracka, Fosforowa i Zakochanych. Mankamentem popularnego kurortu jest tłok jaki panuje w letnim sezonie.

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce: