Archipelag Zadarski

Archipelag Zadarski
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Archipelag Zadarski

Archipelag Zadarski tworzy około 300 wysp i wysepek. Na większych z nich występuje roślinność śródziemnomorska. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Archipelag, wznosiło się pasmo górskie ulokowane równolegle do gór Welebit, które wraz z upływem czasu i zmianami zachodzącymi w skorupie ziemskiej, uległo częściowemu zatopieniu. Obecnie spośród kilkuset wysp, zaledwie kilkanaście jest zamieszkanych, a ich mieszkańcy żyją z rybołówstwa, hodowli zwierząt oraz z rolnictwa. Na większych wyspach, do których przybijają promy wycieczkowe znaleźć można ekskluzywne hotele, aczkolwiek nie na wszystkich. Niektóre z nich mają do zaoferowania jedynie noclegi w prywatnych domach.

Pasman

Pasman to wyspa, której liczba mieszkańców nie przekracza 3500 osób. Warto ją odwiedzić ze względu na obecność dzikiej, niczym nieskażonej przyrody. Mieszkańcy wyspy wznoszą domy jedynie wzdłuż wybrzeża od strony stałego lądu, zatem w głębi pozostaje dzika i nieodkryta.

Klimat na wyspie jest różnorodny, w zależności od położenia. Wschodnia część wyspy porośnięta jest gęstymi zaroślami makii, a jej wybrzeże jest ostre i skaliste. Na zachodnim krańcu wyspy klimat jest nieco łagodniejszy, dzięki czemu panują tu idealne warunki do uprawy winorośli. W tej części ulokowanych jest wiele winnic.

Główną miejscowością wyspy jest rybacka wioska Pasman. Podążając w kierunku południowym można dotrzeć do niedużej wsi Tkon, do której przybijają promy z urlopowiczami pragnącymi wypocząć z dala od zgiełku i gwaru wielkiego miasta.

Na północ od Tkonu wznosi się góra Cokovac, na szczycie której zbudowany został klasztor św. Kosmy i Damiana. Ta XII wieczna budowla stanowiła serce kultury głagolickiej, a w jej bibliotece znajduje się wiele głagolickich tekstów. W XV wieku budowla została przebudowana w myśl architektury gotyku. W XV-wiecznym kościele wzniesionym w sąsiedztwie klasztoru znajduje się kilka cennych rzeźb, m.in. polichromowany krucyfiks.

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce: