Biedronka Stoczek łukowski remont

Biedronka Stoczek łukowski remont
2 votes, 3.50 avg. rating (72% score)

Co ma Świder do furmana?

Na Nizinie Południowopodlaskiej , gdzie leniwie wody toczy Świder, leży sobie niewielka miejscowość, która powstała w XIII wieku.
I pewnie niewiele osób słyszało by o niej, gdyby nie pewne wydarzenia , które umiejscowiły ją w historii Polski. Już w XVI w Zygmunt Stary nadał jej prawa miejskie i z niepozornej wioski, o pierwotnej nazwie Sebastianowo, powstało miasteczko, które dumnie zaczęło nosić nazwę Stoczek Łukowski. Co wiemy o nim jeszcze? Tu własnie 14 lutego 1831 roku stoczono pierwszą zwycięską bitwę powstania listopadowego. Tu właśnie wojska polskie pod dowództwem gen. Dwernickiego rozniosły w pył korpus rosyjski gen. Geismara. Za pomoc powstańcom niestety zostały Stoczkowi cofnięte prawa miejskie, które przywrócono dopiero w 1916 roku.
Co więcej, w okresie międzywojennym tak wzrosło znaczenie miasta, że odbywały się tu największe w Polsce, i jedne z największych w Europie, targi końskie. Z tego powodu też prężnie działał tu browar, niedaleko gorzelnia, a w mieście kwitły gospody i wyszynki.
Po latach świetności obecnie została tylko droga, prowadząca z Warszawy do Łukowa i kilka miejsc pamięci historycznej,

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce: