Buje (Buie)

Buje (Buie)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Buje (Buie)

Miasto ulokowane zostało wśród bujnych winorośli na wzgórzu. Pierwotnie była to osada rzymska o nazwie Bullea, z czasem jednak przerodziła się w feudalną wioskę frankijską. Na początku XII wieku miasto znalazło się pod rządami Patriarchatu Akwilei, zaś w 1410 roku przeszło pod panowanie Wenecji.

Obecnie oglądać można jedynie zarys fortyfikacji potężnej niegdyś, starożytnej twierdzy. Zachował się również średniowieczny układ miasta z charakterystycznym placem głównym, od którego odchodzą małe i wąskie uliczki prowadzące w głąb miasteczka.

Co warto zwiedzić?

1. Kościół św. Serwulusa wraz z dzwonnicą. Obydwie budowle wzniesione zostały w XVI wieku na podwalinach świątyni rzymskiej, z której zachowały się jedynie kolumny oraz inskrypcje.

Wnętrze kościoła zdobią wspaniałe XIV i XV-wieczne figury m.in. wykonana z drewna Madonna z Dzieciątkiem i św. Barbara. Obejrzeć tam można również rzeźby wykonane przez Giovanniego Marchiorego przedstawiające św. Serwulusa i św. Sebastiana z 1737 roku. Godne obejrzenia są także wspaniałe organy stworzone na przełomie XVIII i XIX wieku.

2. XV-wieczny pałac wzniesiony w stylu weneckiego gotyku to kolejna budowla ulokowana w sąsiedztwie głównego placu w Buje. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą polichromowaną fasadę oraz znajdująca się tuż obok loggię miejska wzniesioną w XVI wieku.

3. Kościół Mariacki zbudowany został na terenie znajdującym się poza miejskimi murami. Wewnątrz tej XV-wiecznej świątyni obejrzeć można drewnianą figurę Matki Boskiej oraz Pietę. Obydwie rzeźby wykonane zostały w jednym okresie. Ściany kościoła zdobią XVIII-wieczne malowidła przedstawiające sceny z Biblii, wykonane przez Gasparo della Vecchia.

4. Muzeum miejskie jest kolejna turystyczną atrakcja oferowana przez miasteczko Buje. Można tam z bliska przyglądnąć się wyrobom miejscowych rzemieślników.

ADRES: Trg Slobode

GODZINY OTWARCIA: pon., śr., pt. 16:00 – 20:00; wt., czw., sob. 09:00 – 13:00

WSTĘP WOLNY

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce: