Cmentarz żydowski w Kwidzynie

Cmentarz żydowski w Kwidzynie

Wakacje na Pomorzu mogą być połączone ze zwiedzaniem tutejszych miast, w których możemy dotąd zobaczyć wiele zabytków, które niejednokrotnie przypominają jeszcze czasy krzyżackie. Niebanalna architektura jest jednym z argumentów za zwidzeniem Kwidzyna. To jednak nie wszystko. Jeśli już obejrzymy tutejsze zabytki architektoniczne, zarówno sakralne, jak i świeckie, warto pokusić się także o odwiedzenie kwidzyńskiego cmentarza żydowskiego.

Sam cmentarz został w Kwidzynie utworzony w roku 1808. Nekropolia zlokalizowana jest przy zbiegu ulic Grudziądzkiej i Kościuszki. Jeśli chodzi o samo utworzenie cmentarza, trzeba podkreślić, że nie od razu Żydzi uzyskali wszystkie stosowne pozwolenia. W efekcie aż do 1815 roku zmuszeni byli dalej użytkować cmentarze w pobliskim Sztumie. W tej chwili na cmentarzu żydowskim w Kwidzynie nie ma już żadnych nagrobków, wszystkie uległy zniszczeniu. Pochowane tam osoby upamiętnia specjalny kamień pamiątkowy. Jeszce w latach trzydziestych XX wieku na terenie cmentarza znajdował się należący do gminy żydowskiej budynek, który stanowił lokum dla robotnika cmentarnego. Jak już wspomnieliśmy, pochówków na kwidzyńskim cmentarzu żydowskim dokonywano już od roku 1815. Od roku 1839 obowiązywał nowy cennik za usługi pogrzebowe, który obejmował cały region kwidzyński. Ceny pogrzebu uzależnione były od statusu, wieku oraz miejsca zamieszkania zmarłego.

Jak długo użytkowany był cmentarz w Kwidzynie? W roku 1935 doszło niestety do profanacji nekropolii – cmentarz został dosłownie zrównany z ziemią. Sam teren przekazano jednej ze szkół z zamierzeniem założenia tutaj ogrodu warzywnego. Jeśli chodzi o kwestie oficjalne, cmentarz żydowski w Kwidzynie został zamknięty w roku 1938. O cmentarzu przypomniano sobie dopiero w latach siedemdziesiątych. Wtedy to podczas prowadzonych prac ziemnych przy ulicy Kościuszki doszło do odkopania kości. Obecnie w tym miejscu znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca pochowane na cmentarzu osoby.

O czym należy pamiętać, jeśli planujemy spędzić kilka dni w Kwidzynie? Trzeba przyznać, że miasto ma bardzo urozmaiconą bazę noclegową. Baza noclegowa w Kwidzynie obejmuje zarówno pokoje prywatne, jak i hotele, pensjonaty czy apartamenty. W praktyce oznacza to, że naprawdę bez problemu można znaleźć atrakcyjne noclegi. W tej chwili rezerwacji można dokonać wygodnie przez internet.

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce: