Odkrywamy Małopolskę – Zawoja

Odkrywamy Małopolskę – Zawoja

Zawoja co roku przyciąga wielu turystów. Jest to wieś położona na terenie południowej Polski, w powiecie suskim. W bliskim sąsiedztwie znajdziemy granicę ze Słowacją. Ciekawostką jest informacja, że Zawoja to jedna z najdłuższych miejscowości znajdujących się w naszym kraju. Chcąc zwiedzić całą wieś należałoby przejść około osiemnastu kilometrów wzdłuż główniej drogi. W Zawoi zamieszkują sześć tysięcy pięćset sześćdziesiąt trzy osoby.

Co roku w sezonie wakacyjnym i zimowym przyjeżdża tutaj wielu turystów, którzy chcą poznać i zasmakować tego regionu Polski. Licznie szlaki turystyczne, ale przede wszystkim świetna lokalizacja geograficzna nadaje dużą atrakcyjność tej miejscowości. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom turystów gmina stworzyła stronę internetową, która ma być swoistym przewodnikiem po Zawoi oraz okolicznych miejscach. Znajdziemy tam informacje o atrakcjach turystycznych, kalendarz wydarzeń kulturalnych z całego terenu, bazę gastronomiczną, która poleci lokale, w których można zasmakować tutejszych specjałów oraz opis historii tego miejsca.

Miejscem bardzo popularnym na tym terenie jest Ośrodek Turystyczno-Narciarski Mosorny Groń. Został on otworzony w październiku w dwa tysiące pierwszym roku. Znajdziemy tutaj piękne szczyty górskie, na których co roku gromadzi się wielu narciarzy. Największa wysokość z jakiej można wykonać zjazd narciarski liczy tysiąc czterdzieści pięć metrów nad poziomem morza, najniższa siedemset trzynaście metrów nad poziomem morza. W ofercie tego ośrodka znajdziemy również wyciągi krzesełkowe oraz wyrwirączkowe, które mogą przetransportować na szczyt góry około dwóch tysięcy czterystu użytkowników. Stok co roku jest naśnieżany, co sprawia, że może on funkcjonować już od początku listopada. Piękne oświetlenie powoduje, że gromadzi się tutaj wielu narciarzy nawet po zmroku. W skład ośrodka wchodzi również pensjonat z miejscami noclegowymi oraz restauracja, w której za niewielką cenę możemy spróbować kuchni pochodzącej z tego regionu. Funkcjonuje tutaj również duży i wygodny parking oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i wszystkich potrzebnych akcesoriów.

Zawoja jako miejsce wypoczynku z pewnością nikogo nie rozczaruje. Znajdują się tutaj liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne czy agroturystyki. Na pewno każdy – nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce: