Zamek w Rynie

Zamek w Rynie

Ryn słynie ze swego zamku, jest to budowla, którą trudno porównywać z jakimikolwiek innymi zabytkami w Polsce. Warto odwiedzić ją chociażby po drodze, gdy jesteśmy w okolicy. Można się tu jednak zatrzymać na dłużej i zwiedzić nie tylko zamek, ale zobaczyć także inne atrakcje tego rejonu. Nietuzinkowe noclegi w Rynie oferuje nam kilka większych ośrodków, apartamentów i gościńców. Baza noclegowa pozwala spędzić nam czas w bardzo miły sposób.

Zamek w Rynie powstał najprawdopodobniej już w 1377 roku, na miejscu dawnego grodu plemienia Galindów. Zlokalizowany jest na wyniesieniu, a po jego dwóch bokach znajdują się jeziora – Ołów oraz Jezioro Ryńskie. Było to bardzo dogodne położenie dla zamku, który było trudniej zdobyć ze względu na tutejsze ukształtowanie terenu. Budynek powstał w formie gotyckiej, na planie prostokąta, a jego budowę zatwierdził jeden z mistrzów krzyżackich. Główną funkcją, dla której został on zaprojektowany, było służenie swoimi wnętrzami prokuratorowi, podległemu wtedy komturstwu w Brandenburgii. Kilka lat później Ryn sam stał się stolicą komturstwa, a pierwszym komturem na zamku został Fryderyk von Wallenrode. Był on bratem Konrada, który posłużył później Mickiewiczowi jako natchnienie do napisania słynnego „Konrada Wallenroda”. W XV wieku Krzyżacy zostali wygnani z tego zamku, po oblężeniu zorganizowanym przez powstańców ze Związku Pruskiego. Rok później odzyskano jednak zamek. Po podpisaniu pokoju z Rzeczpospolitą, w budynku znalazła się siedziba starostwa, co spowodowało konieczność rozbudowania jego fragmentów.

W trackie tatarskich najazdów zamek uległ zniszczeniu. W późniejszych latach zamek służył jako więzienie, lecz i wtedy po raz kolejny został zniszczony. Miał tu miejsce pożar, a odbudowa potrwała aż do 1911 roku. W trakcie II wojny światowej znalazł się tu obóz, w którym hitlerowcy przetrzymywali m. in. Belgów, Norwegów i Francuzów. Po wojnie budynek został przeznaczony na cele administracyjne oraz kulturalne – zorganizowano tu siedzibę urzędu, biblioteki oraz muzeum. Sytuacja zmieniła się na przełomie tysiącleci, gdy do zamku wprowadził się ekskluzywny hotel. Dzisiaj organizuje się tutaj luksusowe wypoczynki, a także konferencje. W zamku znalazło się miejsce na 12 sal konferencyjnych, gdzie zmieści się łącznie ponad tysiąc gości. Sam obiekt można zaś zwiedzić z przewodnikiem.

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce: